VÁLTOZÓ VILÁG

VV EXTRA

MÉG TUDÁS

EMBER

KÖZÖSSÉG

VVM

 

A mai nap, részletesen  

Támogatásod?

Számít!

 

A torna

Történelem | Jog | Életmód | Földrajz | Kultúra | Egészség | Gazdaság | Politika | Mesterségek | Tudományok

 

Egyéni keresés

 

 

Ne elégedj meg annyival ami vagy, törekedj arra ami lehetnél!

Francis Bacon

A világ bölcsessége :: A népek bölcsessége :: A világ bölcselői

VÁLTOZÓ VILÁG 20.

A TORNA

Erő, bátorság, harmónia

Írta Hamza István

A könyv

Részlet a könyvből

Magazin

  

A Változó Világ

a YouTube-on,

a Facebookon,

a Pinterest-en.

VVM-blog

Emberhit

Csetlő-napló

Beszélgetések az Új Kertben

PRIMAX

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Sport a szabadban

 

MOB

 

Gymnastics

 

 

Fittségi Útmutató és Címtár

 

 

 

 

 

 

 

Ló: a legősibb tornaszer. Már az ókori római birodalom katonái is gyakoroltak fából készült lovakon, melyekre kapaszkodás céljából kápákat szereltek. A XVIII. század végén a filantropista pedagógusok a lovon történő gyakorlást a nevelés (ezen belül a testi nevelés) egyik eszközeként említik. A ló testének formája fokozatosan átalakult. Eltünt a "fej" és a "farok", laposabb lett a ló testének teteje, míg a kápa alacsonyabb, szélesebb és állítható lett. Így vált könnyebbé rajta a támaszkodás és gazdagodhatott a mozgásanyaga. A lógyakorlat csak lendületi elemeket tartalmazhat (pároskörök – terpesztett lábbal is – ollók, ellenollók, láb ki- és belendítések), melyeket a kápákon, illetve a ló két végén kell bemutatni. A szer hossza 160–163 cm, magassága 110 cm (±5 mm). A kápák magassága 12 cm (±5 mm), egymástól való távolsága 40–45 cm (állítható), hossza 31 cm, anyaga műanyag.

Pároskört – mely a lovazás alapja – a zürichi Emil Hofner mutatott be először 1886-ban a bieli tornaünnepélyen. Ez az elem annyira meglepte a versenybírókat, hogy kérték, mutassa be újból.

Hasonló meglepetés érte a tornásztársadalmat a terpesztett lábbal végrehajtott pároskör láttán is (Thomas-kör), melyet egyesek először tartáshibás körnek gondoltak, később aztán ez az elem az egyik leglátványosabb figurája lett a lótornának.

Büszkék lehetünk arra, hogy magyar edző (Vígh László) is szerepel a forradalmi újítók között. Ő Magyar Zoltánnak tanította meg a haránt végigvándort, az orsót és a szökkenő vándort, Sivadó Jánosnak pedig a haránt végigvándort hátrafelé, mellyel egyrészt ámulatba ejtették a világot, másrészt "iskolát" teremtett és lovon évekig egyeduralkodók voltak a magyar tornászok.

 Ma már nem ritka a kézállásba történő nyújtott testű, zárt lábú fellendülés, illetve az onnan végrehajtott gyakorlat-elem (megállás nélkül), vagy az egy kápán bemutatott többszöri fogás is, ami rendkívül jó egyensúlyérzéket igényel.

 

Gyűrű: A gyűrű eredete az 1800-as évekre vezethető vissza, amikoris hintaként használták ezt a szert és a fakarikák helyett háromszög alakú, vasból készült fogók voltak rajtuk. Sokáig lengőgyűrűn kellett a gyakorlatokat bemutatni, melyen még (az 1950-es évek elején) a nőknek is kellett versenyezniük. Később – feltehetően a balesetveszély miatt – betiltották a lengőgyűrűt.

Az együttes gyűrűgyakorlatok bemutatásának időszakában egy magas tartóállványra, egymás mellé szerelték fel a gyűrűket és a 4–6–8 fős csapatok egyszerre mutatták be gyakorlataikat. Ebben az időben e tornaszer az erőfejlesztés szolgálatában állt.

Ma választható magasságú dobos-, kötélszáras-, hevederes-, illetve állványos gyűrűt használnak. A versenyszer magassága 255–285 cm; a felfüggesztési magasság 550 cm (±10 mm); a két gyűrű egymástól való távolsága 50 cm (±5 mm). A felső kötélszár anyaga acél vagy műanyag, az alsó részé bőr (hossza 70 cm, szélessége 35 mm). A karikák belső átmérője 18 cm (±1 mm), vastagsága 28 mm (±0,5 mm).

 

Ugrás: Sokáig a fejjel és farokkal ellátott kápás lovon ugrattak a tornászok, melyről előbb a fejet és a farkat, majd a kápákat szerelték le. Ekkor egy olyan irányzat kezdődött, hogy egyre magasabbra akartak ugrani a tornászok, ezért a közel 2 méterre emelhető "magas bakon" hajtották végre ugrásukat az úgynevezett "lengőnyelves rugódeszkáról". Később visszakanyarodtak a lóugráshoz, melynek hossza előbb 180 cm, majd 160 cm volt.

 

Korlát: A korlát megalkotója a német Jahn volt, amit kezdetben a földbe építettek és szilárd, szabályozhatatlan volt. A Német Központi Tornaintézet 1851-ben be akarta tiltani ezt a szert, de hosszú huza-vona után szerencsére nem sikerült. Később a karfák magasságát és egymástól való távolságát állíthatóvá szerkesztették. Ma már üvegszálas, vagy nemesített acélhuzalú korlátkarfán dolgoznak a tornászok, amelyek rugalmasabbak és tartósabbak elődeiknél.

A karfák hossza 350 cm ( ± 1 cm), egymástól való távolsága 42–52 cm (állítható!). A szer magassága 175 cm, de lehetőséget kell biztosítani az 5 cm-es emelésre.

A gyakorlatok lendületi- és erőelemeket tartalmaznak támaszban, illetve függésben.

A képzettebb tornászok egy karfára, illetve egy karfáról is képesek elemeket bemutatni.

A karfák magasságának viszonylagos alacsonysága ellenére nem ritka az óriáskörök, vagy azok variációinak a végrehajtása sem. 

 

 

 

25 év!

A legszebb

A legédesebb

A legizgalmasabb

A Nagy Év könyve

Segíthetünk?

Falum követe

 

 

KVÍZ

Sport

 

 

  

 

X

Hirdetés X

 

 

 

 

 

A 20 éves VÁLTOZÓ VILÁG könyvsorozatban eddig 77 magyar és 8 idegen nyelvű kötet jelent meg.

A könyv világában ez hosszú időszak, hosszú címlista, figyelemre méltó, szép eredmény! Igen, a könyv világában ez szép eredmény, de jellemző hátránya a hasonló sorozatoknak, hogy régebbi kötetei egyre nehezebben beszerezhetők...

A VÁLTOZÓ VILÁG esetében ettől többé ne tartsunk, mert a sorozat minden kötete kapható, vagy rövid határidővel megrendelhető, most már nem csak könyv alakban, hanem elektronikusan is!

Könyvrendelés

Olvasó világ

Az olvasás

A könyvek

Mutasd meg könyvtáradat...

Közkönyvtárak

Iskolakönyvtárak

Könyvesboltok

Szabad könyvpolc

Könyvszigetek

Könyvesfalu

Egyedülálló:

egyedi, személyre szabott változat!

A sorozat kötetei igényelhetők egyedi, személyre szabott változatban. Erre számtalan megoldás lehetséges. Az egyik legegyszerűbb - szinte költségmentes - megoldás az, amikor az igénylő biztosítja a belső (B2) borító anyagát.

A személyre szabás csodás módon növeli a kötet érzelmi hatását és értékét, rendhagyó és időtálló ajándékká is teszi.

Érdemes tájékozódni!

 

 

 

X

Hirdetés X

 

Pályázatok

A tudás hatalom – Egy kompetens világért

Változó Világ könyvírási pályázat

Az én napom a Változó Világban

Az én helyem a Változó Világban

Az én lapom a Változó Világban

Olvasni öröm – Egy olvasó világért

Tudni, tenni, emberhittel – Egy jobb világért

Jót jól – Egy etikus világért

Légy hős!

Új Kert – Egy boldogabb világért

Az Európai Unió a Változó Világban

A 20. század elszámoltatása

– ...Ha a háború véget ért, talán hasznára lehetünk a világnak.

– Valóban azt gondolják, hogy akkor hallgatni fognak magukra?

– Ha nem: tovább várunk. Átadjuk a fejünkben őrzött könyveket gyermekeinknek, s majd ők várnak tovább... De nem kényszeríthetjük az embereket arra, hogy meghallgassanak. Maguknak kell rájönniük, ha majd egyszer elkezdenek gondolkodni, s kérdéseket tesznek fel: miért is robbant fel a világ alattuk? Egyszer csak eljön az ideje.

– Hányan vannak maguk?

– Sok ezren az elhagyott utak és sínek mentén....

Folytatás 

Figyeld a Változó Világ Mozgalom blogját !

Változó Világ Közösségi Tér

Első lépés: regisztrálj!

Második lépés:

foglald el saját birtokodat!

Harmadik lépés:

ismerd meg birtokodat!

 

X

Hirdetés X

 

 

 

 

  

 

 

CHANGING WORLD | LE MONDE CHANGEANT | СВЕТЪТ В ПРОМЯНА

Flag Counter

2010. június 20-én telepítve.

  

Kezdő oldal

Olvasószolgálat

Médiaajánlat

Impresszum

Parvis

Teszteld internetkapcsolatod sebességét!

 

 

VÁLTOZÓ VILÁG

1995 óta

EMBERHIT

2001 óta

ÚTMUTATÓ

1991 óta

VVM

1992 óta

MOST, VALAMIKOR

Az idők kezdete óta

APEVA

Az idők kezdete óta

 

© Változó Világ, 2023